Особливості продажу нерухомості, яка належить дітям. Все, що потрібно про це знати.
В статті наведений реальний план вирішення подібної справи, пов'язаної з продажем київською родиною квартири, яка належала їх дітям. Консультацію з організаційних питань та оформлення відповідних документів надав київський приватний нотаріус В.А. Чуловський.
Життєва ситуація
Родина включає 4 особи — батьки Оксана та Андрій та їх сини Данило та Сергій. Проживає сім'я в однокімнатній квартирі на 43 км?. Звісно, вони давно планували купити більше житло, але ж, з урахуванням коштів з продажу квартири, в якій проживають зараз. Оскільки квартира належить дітям (Договір Дарування), то виникають певні юридичні складнощі, щодо оформлення відповідних документів.
Тому родина вирішила звернутися до професійного юриста, до того ж, практикуючого нотаріуса Володимира Чуловського, який працює у Київському нотаріальному окрузі вже більше 10 років. Доречі, його офіс розташовано у самому центрі Києва. За діяльністю саме цього нотаріуса, родина давно спостерігала, завдяки його блогу на Фейсбуці. Отримавши допомогу, попередню чітку інформацію, щодо оформлення необхідних документів та гарні враження від співпраці, подружжя вирішило поділитися досвідом з читачами нашого сайту.
Як саме в Україні регулюється питання нерухомості, що належить дитині
Перш ніж почати процес пошуку нового житла на заміну старому, варто зрозуміти, як саме держава захищає дитину в цій ситуації. Залежно від віку осіб, які ще не досягли 18 років, вони можуть бути:
- малолітніми — до 14 років;
- неповнолітніми — 14-18 років.
Неповнолітні діти, можуть самостійно приймати рішення, щодо власної нерухомості, але тільки маючи нотаріально-завірений дозвіл від батьків та за згоду органу опіки та піклування. Тоді як для малолітніх діточок, процес оформлення відповідних документів складніший. Дії, стосовно них поділяються на такі категорії:
- ті, які не вимагають певних дозволів та обмежень;
- ті, які потребують дозволу від органів опіки;
- ті, на які батьки не мають права ні за яких умов.
Дозвіл від Органів опіки необхідний, якщо потрібно укласти угоду з нотаріальним засвідченням. Саме ці документи, (та Договори) нотаріус Чуловський В.А. підготував для нашої родини. Потрібно зауважити, що є дії, які батьки не можуть робити навіть за умови згоди дітей. Наприклад, дарувати майно дітей іншим особам. Купівля нової квартири вимагає оформлення документів, за якими нове житло ділиться порівно між ними обома. Та ще один суттєвий нюанс - нове житло має бути більше за розміром, ніж старе, та мати кращий стан.
І саме тут, ми подякували за те, що нас консультував Саме Чуловський. Він порадив, оформити як то кажуть “на одному столі” - 2 угоди, купити нову і продати стару квартиру в один день та в одному офісі!
Покрокова інструкція для продажу квартири, оформленої на дітей
Ми з Андрієм звернулися в Орган опіки та піклування для отримання відповідних дозволів за місцем реєстрації дітей. Для цього надали їм чітку інформацію, щодо:
- нового житла, яке віднайшли;
- квартири, в якій живемо зараз.
В результаті, нам надали дозвіл на розпорядження майном дітей, за для конкретних дій з купівлі-продажу. Тільки отримавши таку згоду, ми можемо діяти від імені малолітнього Сергія.
Алгоритм наших дій:
- Розробити з нотаріусом план дій та перелік всіх необхідних документів. Підшукати нову квартиру.
- Дочекатись появи покупця на нашу квартиру.
- Звернутися в службу Опіки для отримання відповідних дозволів для продажу квартира, що належить дітям.
- Завірити у нотаріуса згоду батьків на розпорядження майном неповнолітнім.
- Погодити з власником купівлю нового житла та продажу наявної нерухомості одночасно.
- Отримати ІПН на дітей або скористатися наявним.
Звісно, у нас не було достатньо коштів, щоб спочатку купити нове житло, а тільки після продати наявне. Тому Володимир Чуловський і запропонував купити та продати нерухомість в один день, задля виконання вимог Органу опіки.
Оскільки, власник нової квартири, знаходився в Америці, то також, було потрібно мати правильно оформлену довіреність від нього для здійснення купівлі-продажу його майна. Текст довіреності нам допоміг скласти нотаріус Чуловський. Для проведення таких угод необхідна нотаріально-завірена довіреність, яку зробила та легалізували в Україні друга сторона по угоді купівлі-продажу. Але звертаємо увагу, що в таких випадках цілком буде достатньо довіреності, завіреної українським консулом в США.
Обов'язково, потрібно мати ІПН на дітей для сплати в пенсійний Фонд для кожної дитини окремо. Для отримання цього документа Андрій звернувся в налогову по нашому району. Но основі заяви, безкоштовно, видається 10-значний код платника податків.
Підготувавши належним чином всі папери, ми провели угоди як і планували. В один день. В офісі приватного нотаріуса Чуловського, на Олеся Гончара, 55.
Доречі, нас приємно здивувало те, що первинну консультацію, надання детального плану дій, ми получили безкоштовно! Нас у цьому завірила помічник нотаріуса, ще при записі на прийом через офіційний сайт Володимира Чуловського.
18.02.2021